Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Cmentarz w Bydlinie

Niewielki cmentarz w Bydlinie, pochodzi prawdopodobnie z XIV wieku, gdy stał na jego terenie drewniany kościół św. Małgorzaty, który wzniesiono właśnie w XIV wieku. Na cmentarzu obecnie najstarsze nagrobki pochodzącą z XIX wieku. Znajduje się tutaj mogiła 46 żołnierzy, legionistów Józefa Piłsudskiego poległych 18 listopada 1914 roku, która oznaczona jest wielkim krzyżem. Pochowani w Bydlinie żołnierze zginęli w bitwie pod Krzywopłotami.
Na cmentarzu w Bydlinie znajduje się też grób zbiorowy pięciu żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w Bydlinie w dniach 5-6 wrzesień 1939 roku. Spoczywają tu: Strzelec Jan Birek, Kapral Bernard Gałuszka, Szeregowy Jan Gybka, Szeregowy Franciszek Olszynka, Szeregowy Józef Zularz.

Poza cmentarzem znajduje się też obelisk upamiętniający miejsce śmierci porucznika Stanisława Paderewskiego, który był dowódcą trzeciej kompanii pierwszej brygady Józefa Piłsudzkiego. Pamiątkową tablicę przytwierdzoną do obelisku ufundowali mieszkańcy Bydlina.

This entry was posted on niedziela, 31 stycznia, 2021 at 11:41 and is filed under małopolskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.