Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Kaplica cmentarna Pocieszenia Najświętszej Marii Panny w Bydlinie

Kaplica Cmentarna „Pocieszenia Najświętszej Marii Panny” w Bydlinie pierwotnie powstała jako pustelnia w XVII wieku, a obecną formę nadano jej w II poł. XIX wieku. W środku kaplicy zachował się oryginalny wystrój wnętrza sprzed 170 lat, a także relikty pierwotnej XVII wiecznej budowli.
Kaplica ma gontowy, wielospadowy dach z wieżyczką. W południowo-zachodniej elewacji, nad wejściem do kapliczki, umieszczona jest rozeta. Elewacje boczne mają ostrołukowe okna. W prezbiterium można zobaczyć podłogę z ciosów kamiennych, a na ścianach świątyni znajdują się elementy XVII wiecznej polichromii z motywami roślin i motywami geometrycznymi. W kaplicy zachował się rówież drewniany XVII wieczny ołtarz. W ołtarzu znajduje się zasuwa z podobizną św. Józefa, a nad ołtarzem obraz św. Mikołaja. W przesklepionym pomieszczeniu znajdującym się pod posadzką kaplicy (krypcie), znajdują się szczątki proboszcza księdza A. Paprockiego, który w XIX wieku przebudował pustelnię na kapliczkę.

This entry was posted on poniedziałek, 8 lutego, 2021 at 10:45 and is filed under małopolskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.