Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Kościół na Górze Świętej Małgorzaty

Kamil Bazelak w swojej tradycyjnej wędrówce po polskich zabytkach zawitał tym razem na Górę Świętej Małgorzaty

– Góra Świętej Małgorzaty jest bardzo starożytną osadą położoną wokół dość wysokiej góry – powiedział Kamil Bazelak – Pierwotnie była własnością Książąt Mazowieckich: Mieczysława, Bolesława, Henryka i Kazimierza, którzy w 1145 roku przekazali ją na wieczystą własność klasztorowi kanoników laterańskich z Trzemesznie. Dowodzi tego przywilej Mieszka nadający kościołowi i miastu położonemu wokół tej góry, niedaleko Łęczycy – tytuł Świętej Małgorzaty; oraz Humibalda, kardynała legata apostolskiego nadany 2.03.1145 roku Bernardowi Trzemeszeńskiemu -proboszczowi,potwierdzający w imieniu stolicy apostolskiej tą darowiznę.

– Parafia została erygowana przez arcybiskupa Jana Pełkę (XII wiek) przy nie istniejącym Kościele Matki Bożej – ciągnął dalej Bazelak – Była to raczej kaplica klasztorna wystawiona na tutejszej górze przed 1145 roku jako „Oratorium”. Obecny Kościół Świętej Małgorzaty został zbudowany w stylu romańskim w 1250 roku. Był wielokrotnie odnawiany i przebudowywany, w XV wieku w stylu gotyckim. Dzisiejszy wygląd pochodzi z XVII wieku, kiedy to budowlę tą gruntownie odnowiono.
– Jeśli już przyjedziecie państwo na Górę Świętej Małgorzaty polecam zajrzenie na tamtejszy cmentarz znajdujący się na przeciwko góry – powiedział Kamil Bazelak- Znajduje się tam wiele zabytkowych grobów min.majora Żabokrzyckiego, dowódcy oddziałów powstańczych z 1863 roku.Znajdują się tam również groby żołnierzy poległych na polu chwały 10 września 1939 roku i wiele nagrobków min. z 1878 roku, 1885 roku, 1917 roku i wiele grobów z czasów II wojny światowej (1939-1945).

This entry was posted on sobota, 20 lipca, 2013 at 18:37 and is filed under łódzkie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.