Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak na Zamku w Oporowie!

Kamil Bazelak podczas swojej wędrówki po polskich warowniach zawitał do wsi Oporów nieopodal Kutna, gdzie w malowniczym, krajobrazowym parku z 1840 roku znajduje się jeden z najlepiej zachowanych zamków w Polsce.

Kamil Bazelak na Zamku w Oporowie

Kamil Bazelak na Zamku w Oporowie

– Zamek w Oporowie został wybudowany na sztucznej wyspie pośrodku jednej z odnóg rzeki Słudwi w latach 1434-1449 przez biskupa kujawskiego Władysława Oporowskiego, który zarządzał później twierdzą, aż do 1453 roku – powiedział Kamil Bazelak– Do rodu Oporowskich herbu Sulima zamek należał,aż do początku XVII wieku. Wtedy też przejęła go rodzina Tarnowskich herbu Rola, a w XVIII wieku warownia przeszła na własność Sołłohubów. W XIX wieku Zamek w Oporowie wielokrotnie sprzedawano różnym rodzinom, między innymi rodom Korzeniowskich, Pociejów, Oborskich, Orsettich. W 1932 roku twierdza Oporów przeszłą na własność Karskich, a od 1949 roku mieści się tu muzeum. Ta późnogotycka rycerska siedziba obronna mimo wielu przebudów dokonywanych w XVII -XIX wieku nie wiele się zmieniła od pierwowzoru z XV wieku – powiedział strongman –Naprawdę warto tutaj zajrzeć, pochodzić po krajobrazowym parku, zwiedzić ten piękny zamek i jego komnaty, poczuć ducha historii Polski w tym niezwykłym miejscu.

This entry was posted on czwartek, Wrzesień 20th, 2012 at 12:53 and is filed under łódzkie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.