Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Ruiny zamku w Fałkowie

Kamil Bazelak w trakcie swej wędrówki po zamkach i warowniach w Polsce zawitał do wsi Fałków, gdzie znajdują się ruiny zamku.

– Od XIII w wieś Fałków należała do rodu Odrowążów, którzy zmienili nazwisko na Fałkowscy powiedział Kamil Bazelak Na początku na XIV wieku zbudowano w Fałkowie zamek gotycki. Było to zaraz po tym jak w 1340 roku król Kazimierz Wielki pozwolił rodowi Fałkowskich na przekształcenie wsi w miasto na prawie magdeburskim. W dokumentach historycznych z XIV wieku zachowały się pewne wzmianki o tym zamku, które są dowodem historycznym na jego powstanie w tym właśnie wieku. Na początku XV wieku miasto Fałków przeszła na własność rodu Giżyckich, a w 1623 roku kolejnym właścicielem zamku stał się Wojciech z Brzezin Lasocki. Prawdopodobnie to właśnie za jego rządów dokonano przebudowy zamku na ówczesny wygląd.Kolejnymi właścicielami zamku byli Stadniccy, a w 1833 roku zamek kupił Franciszek Jakubowski. W 1869 roku Fałków stracił prawa miejskie i stał się ponownie wsią.Obecnie zamek znajduje się ruinie, zachowały się w nim między innymi częściowo mury, brama wjazdowa i częściowo zagruzowane piwnice. Zamek cały czas otoczony jest fosą. Ja donoszą źródła zamek nie był zbytnio badany pod kątem archeologicznym, cały czas więc relikty historii czekają w nim na odkrycie – podsumował strongman.

This entry was posted on czwartek, 15 listopada, 2012 at 15:01 and is filed under świętokrzyskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.