Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Ruiny zamku w Ostrężniku

Po raz drugi odwiedziłem rezerwat Ostrężnik, gdzie znajdują się tajemnicze ruiny zamku z okresu średniowiecza. Nie wiadomo, kto ten zamek zbudował i kto go zburzył.

Ruiny zamku w Ostrężniku nie zostały do dzisiaj solidnie zbadane. To najbardziej tajemniczy zamek średniowieczny w historii Polski. Na temat budowy tego zamku nie zachowały się żadne dokumenty ani przekazy co wraz z brakiem badań archeologicznych uniemożliwia weryfikację czasu jego powstania.Niektórzy sądzą,że został wzniesiony na rozkaz Kazimierza Wielkiego, ale nie ma na to żądnych dowodów.Wątpliwości odnośnie czasu funkcjonowania tej leśnej twierdzy muszą rozstrzygnąć rzetelne badania wykopaliskowe. Z zachowanych do dzisiaj ruin wiadomo na pewno,że zamek był bardzo wysoki, gdyż resztki muru obwodowego mają około 14metrów długości i 2,2 metra grubości. Zamek w przeszłości otoczony był głęboką fosą, której pozostałość jest tam do dzisiaj.

 

 

This entry was posted on wtorek, 12 sierpnia, 2014 at 10:46 and is filed under małopolskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.