Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Ruiny zamku w Przedborzu!

Kamil Bazelak zawitał tym razem do Przedborza, w województwie łódzkim, gdzie znajdują się ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego.

Pierwsza oficjalna wzmianka o wsi Przedbórz pojawiła się w 1145 roku w tzw. Falsyfikacie trzemeszeńskim, jednakże historycy uważają, że wieś powstała w tym miejscu dużo, dużo wcześniej. Prawdopodobnie jeszcze przed oficjalnym Chrztem Polski w 966 roku. Zamek w Przedborzu został zbudowany w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego na miejscu dawnego, drewnianego grodu. Kazimierz Wielki odwiedzał zamek dwukrotnie i stąd wyruszył na swoje słynne ostatnie polowanie we wrześniu 1370 roku, podczas którego spadł z konia, co w późniejszym czasie przyczyniło się do jego śmierci.
W XV w. zamek rozbudowany został przez króla Władysława Jagiełłę, który twierdzę w Przedborzu odwiedzał,aż 13 razy.
W XVI w. zamek stał się siedzibą starostwa niegrodowego. Starostwa niegrodowe były w owym czasie dobrami rozdawanym przez króla szlachcie.
Zamek w Przedborzu został kilkukrotnie zniszczony w czasie pożarów miasta, jednakże totalnej destrukcji uległ dopiero podczas tzw. „potopu szwedzkiego”. W XVIII wieku zniszczona warownia została całkowicie opuszczony. Dalszych zniszczeń zamku dokonali okoliczni mieszkańcy stopniowo go rozbierając co trwało,aż do połowy XIX w. Dzisiaj z zamku pozostał jedynie się jedynie relikt muru przy ul. Podzamcze i kawałek muru (XVII w.) z bramą przy ulicy Koneckiej. Przetrwały też piwnice. Wejścia do nich są ukryte w niektórych budynkach.

This entry was posted on czwartek, 9 maja, 2013 at 09:38 and is filed under łódzkie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.