Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Straznica obronna w Łutowcu

Jeżdżąc po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej natknąłem się na pozostałości zamku znajdujące się we wsi Łutowiec. Sama wieś istnieje od XIV wieku i wcześniej nazywała się Oltowiec lub Holtowiec.

Powstanie strażnicy obronnej w Łutowcu jest niemal tak tajemnicze jak historia Zamku w Okrężniku.
W żadnych dokumentach historycznych nie ma najmniejszej wzmianki na ten temat. Prawdopodobnie zamek został zbudowany na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego, chociaż istnieje tez hipoteza, że twórcą strażnicy mógł być książę Władysław Opolczyk.
Sama wieś Łutowiec pojawiła się w dokumentach pisanych w 1399 roku.
W 1408 roku wieś przeszła na własność Krystyna z Koziegłów. Strażnica leżąca na terenie wsi przeszła również pod rządy rodu Koziegłowskich. Strażnik obserwujący okolicę z wysokiej wieży miał z niej widok na zamki w Bobolicach i Mirowie. Nie wiadomo kto tak naprawdę zbudował warownię w Łutowcu jak i również kto ją zniszczył. Prawdopodobnie została ona opuszczona przez ostatnich rycerzy pod koniec XV wieku, a w XVI wieku była już ruiną. Do dzisiaj nie wiele pozostało śladów po tej strażnicy. Jedyną pozostałością jest fragment 4,5 metrowego muru otaczającego majdan. Strażnica ta miała charakter obronno – mieszkalny. Murowana wieża została zbudowana na szczycie wapiennej skały u podnóża, której znajdowały budynki gospodarcze otoczone wałem i fosą.Ten typ fortyfikacji nazywany był przeszłości Kamieńcem.
W latach 1961-1963 na terenie ruin strażnicy przeprowadzono powierzchowne badania archeologiczne i stąd wiadomo w którym wieku powstała ta budowla.
Okolice Łutowca są wyjątkowo piękne i ściągają licznych miłośników alpinistyki, którzy wspinają się po wapiennych skałkach. Najciekawszą i dosyć trudną okoliczną skałą jest tzw.”Różowa Pantera.

 

This entry was posted on poniedziałek, 3 września, 2012 at 18:58 and is filed under śląskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.