Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek Bąkowiec w Morsko

Odwiedziłem ostatnio miejscowość/ośrodek wypoczynkowy Morsko, gdzie znajduje się średniowieczny Zamek Bąkowiec. Warownia jest olbrzymia, umiejscowiona wśród malowniczych skał. 

– Zamek Bąkowiec powstał najprawdopodobniej w XIV wieku na polecenie Kazimierza Wielkiego jako strażnica. Według mnie to najbardziej adekwatna z hipotez. Inne snute przez rozmaitych historyków,którzy jako twórcę zamku poddają króla Władysława Łokietka, księcia Władysława Opolczyka czy Toporczyków uważam za bzdury. Zamek został usytuowany w pobliżu wsi Morsko, która dzisiaj liczy zaledwie 300 mieszkańców. Twierdza została zbudowana wśród skał i otoczona fosą była praktycznie nie do zdobycia. Być może dlatego nie uczestniczyła w żadnych wielkich bitwach. Pierwsza historyczna wzmianka o Zamku Bąkowiec pochodzi z 1390 roku i podaje ona informację, iż dziedzicem zamku jest Mikołaj Strzała. Kolejne doniesienia historyczne mówi o Piotrze herbu Lis, Janie z Sieciechowic. kasztelanie sądeckim Krystynie z Koziegłów, Piotrze Zborowskim i rodzie Giebułtowskich. Po najeździe Szwedów na Polskę twierdza Bąkowiec została jednak opuszczona i popadła w ruinę. Dzisiaj Zamek Bąkowiec otoczony jest ośrodkiem wczasowym należącym do prywatnej firmy z Dąbrowy Górniczej. Szkoda tylko, że twierdza jest zamknięta dla turystów i można ją podziwiać tylko z zewnątrz. Sądzę, jednak,że mimo to warto ją zobaczyć. To prawdziwy gigant na szlaku Orlich Gniazd.

This entry was posted on środa, 13 sierpnia, 2014 at 06:56 and is filed under śląskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.