Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek Górny w Wilnie

Spędziłem kilka dni w Wilnie. Najwięcej czasu poświęciłem na zwiedzanie zabytkowych kościołów, a także ruin zamku który należał niegdyś do bohatera, znanego z historii walk z państwem krzyżackim, księcia Witolda. W XIV wieku na górze Turza, Giedymin wzniósł na miejscu drewnianego zamku wybudował murowaną warownię. W 1419 roku, dziewięć lat po zwycięstwie króla Jagiełły i księcia Witolda pod Grunwaldem zamek spłonął doszczętnie. Książe Witold odbudował zamek w nowym stylu, typowo gotyckim. Zamek został zniszczony dopiero podczas najazdu moskiewskiego w latach 1655–1661. Dzisiaj możemy podziwiać jego niesamowite ruiny.

This entry was posted on sobota, 26 grudnia, 2015 at 22:21 and is filed under Europa, Litwa, Wilno. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.