Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek w Drzewicy

Zamek w Drzewicy został wybudowany w latach 1527-1535. Jego fundatorem był arcybiskup gnieźnieński Maciej Drzewicki herbu Ciołek. Wzniesiono go w stylu gotycko-renesansowym, nad rzeką Drzewiczką, otoczono dwoma fosami i rozdzielającym je wałem ziemnym. Po rodzie Drzewickich, po niemal 200 latach zamek przejęli Sołtykowie a następnie Szaniawscy. W II poł. XVIII wieku powstał tu klasztor Bernardynek. W 1814 roku zamek został zniszczony przez pożar.
W chwili obecnej zamek jest w rękach prywatnych, a dostęp do jego wnętrza został uniemożliwiony przez obecnego właściciela. Zamek można oglądać tylko z zewnątrz.
W okolicach zamku została zakopana artyleria z okresu insurekcji kościuszkowskiej. Po kapitulacji powstańców w Radoszycach 16.11.1794 roku, Mikołaj Zawadzki kazał zakopać tutaj 12 armat, aby nie wpadły w ręce nieprzyjaciela. Armat do dzisiaj jednak nie odnaleziono.

This entry was posted on poniedziałek, 31 lipca, 2017 at 08:08 and is filed under Bez kategorii, łódzkie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.