Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek w Inowłodzu

Odwiedziłem miejscowość Inowłódz, leżącą za Spałą w województwie łódzkim, gdzie znajduje się kolejny średniowieczny zamek króla Kazimierza Wielkiego.

Inowłódz jest starą wsią, która jako osada powstała w X wieku. Znajduje się tutaj Zamek Królewski Kazimierza Wielkiego zbudowany XIII wieku. Twierdza ta przeszła potem na własność Jana i Abrahama Niemirów Nowodworskich herbu Nałęcz, a potem wykupił go Król Władysław Jagiełło, który rozbudował zamek. Pod koniec życia Jagiełły zamkiem rządził starosta królewski Piotr ze Strykowa. W 1458 roku właścicielem twierdzy został wojewoda mazowiecki Wincenty z Giżyc. Kolejny właściciele to Leżajscy herbu Nałęcz, biskup wrocławski Mikołaj i kasztelan radomski Andrzej Drzewiecki. Na początku XVI wieku zamek spłonął i w 1519 roku rozpoczęto jego odbudowę, która trwała 44 lata. Ostatnimi właścicielami zamku byli Lipscy herbu Łada. W 1665 roku Szwedzi najechali na Polskę. Zamek w Inowłodzu bronił się dzielnie przez dwa lata, ale w końcu w 1657 roku najeźdźcy zamek podminowali i wysadzili w powietrze. To przesądziło o losach warowni. Reszty zniszczeń dokonali ludzie wykorzystując kamień z murów zamkowych jako budulec. Pierwsze prace archeologiczne przeprowadzono tutaj dopiero w latach 70 XX wieku a w 1985 odkopano tutaj 38 tysięcy wartościowych przedmiotów takich jak szkło, ceramika, militaria średniowieczne, kafle. Archeolodzy przeprowadzili również częściową rekonstrukcję zamku,aby zabezpieczyć mury zamku przed dalszym zniszczeniem. Aktualnie trwa tutaj rekonstrukcja ruin zamku współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego . W następnym roku zamek ma być w końcu udostępniony dla zwiedzających.

This entry was posted on piątek, 11 października, 2013 at 09:51 and is filed under łódzkie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.