Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek w Oporowie

We wsi Oporów nieopodal Kutna, w malowniczym, krajobrazowym parku z 1840 roku znajduje się jeden z najlepiej zachowanych zamków w Polsce.

Kamil Bazelak na Zamku w Oporowie

Kamil Bazelak na Zamku w Oporowie

Zamek w Oporowie został wybudowany na sztucznej wyspie pośrodku jednej z odnóg rzeki Słudwi w latach 1434-1449 przez biskupa kujawskiego Władysława Oporowskiego, który zarządzał później twierdzą, aż do 1453 roku.
Do rodu Oporowskich herbu Sulima zamek należał,aż do początku XVII wieku. Wtedy też przejęła go rodzina Tarnowskich herbu Rola, a w XVIII wieku warownia przeszła na własność Sołłohubów.
W XIX wieku Zamek w Oporowie wielokrotnie sprzedawano różnym rodzinom, między innymi rodom Korzeniowskich, Pociejów, Oborskich, Orsettich.
W 1932 roku twierdza Oporów przeszłą na własność Karskich, a od 1949 roku mieści się tu muzeum. Ta późnogotycka rycerska siedziba obronna mimo wielu przebudów dokonywanych w XVII -XIX wieku nie wiele się zmieniła od pierwowzoru z XV wieku. Naprawdę warto tutaj zajrzeć, pochodzić po krajobrazowym parku, zwiedzić ten piękny zamek i jego komnaty, poczuć ducha historii Polski w tym niezwykłym miejscu.

This entry was posted on czwartek, 20 września, 2012 at 12:53 and is filed under łódzkie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.