Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek w Pieskowej Skale

Kamil Bazelak na Zamku w Pieskowej Skale

Kamil Bazelak na Zamku w Pieskowej Skale

Pierwsza wzmianka historyczna o tej warowni pojawiła się w 1315 roku. Zamek powstał na rozkaz króla Kazimierza Wielkiego jak kolejna twierdza na szlaku Orlich Gniazd. Od 1377 roku przez kolejne niemal 300 lat należał do rodu Szafrańców, którzy z zamku zrobili punkt wypadowy z którego wyruszali, aby grabić i mordować kupców. W 1484 roku Krzysztof Szafraniec został za to skazany na śmierć i ścięty na Wawelu. W 1608 roku zakończyła się w końcu era rządów rodu Szafrańców, ale 47 lat później zamek został zniszczony podczas najazdu Szwedów. Dodatkowo w 1718 roku uległ pożarowi, jednakże kilkadziesiąt lat później został odbudowany. Kolejny pożar wybuchł w 1850 roku powodując zniszczenie tak zwanego „wysokiego zamku” czyli najstarszej części warowni. Dzisiaj warownia z Pieskowej Skale należy do Skarbu Państwa i obecnie mieści się tu Oddział Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Zamek prezentuje się bardzo okazale i polecam odwiedzenie Pieskowej Skały każdemu miłośnikowi średniowiecza. Wejście na szczyt wzniesienia na którym jest warownia daje niektórym ludziom ostro w kość, ale myślę, że warto tam się wdrapać, gdyż widok z zamkowego tarasu na okoliczny krajobraz jest po prostu niesamowity.

This entry was posted on czwartek, 23 sierpnia, 2012 at 11:41 and is filed under małopolskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.