Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek w Siewierzu

Odwiedziłem ruiny zamku biskupów krakowskich znajdującego się w Siewierzu. Zamek został zbudowany przez księżąt bytomskich w drugiej połowie XIV wieku. W 1337 roku warownia przeszła w ręce książąt cieszyńskich.Od 1443 roku siewierski zamek stał się własnością biskupów krakowskich, którzy nazwali się tytuł Książątami Siewierskimi.
W XVI wieku biskupi znacznie rozbudowali zamek, ale już w 1656 roku, podczas potopu szwedzkiego twierdza została zniszczona i splądrowana. Jakiś czas później warownię odnowiono i była użytkowana do roku 1807, po czym popadła w ruinę.

Kamil Bazelak: Zamek w Siewierzu

This entry was posted on niedziela, 17 lipca, 2022 at 14:50 and is filed under śląskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.