Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek w Uniejowie

Kamil Bazelak zawitał w sobotę do Uniejowa, gdzie odwiedził średniowieczny zamek rycerski należący niegdyś do arcybiskupów. Na zamku tym przebywał między innymi Król Stefan Batory

– Zamek w Uniejowie został zbudowany z inicjatywy arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego, który był bliskim współpracownikiem Kazimierza Wielkiego.Wcześniej w tym samym miejscu był gród, który został zniszczony w 1331 roku przez Krzyżaków – powiedział Kamil Bazelak.
-W 1422 roku w więzieniu zamkowym w Uniejowie z rozkazu papieża osadzono husytów. Podczas Wojny Trzynastoletniej( 1454 – 1465) zamek pełnił rolę skarbca. Przechowywano tutaj skrzynie z głową św. Wojciecha, relikwie św. Gedeona i towarzyszek św. Urszuli oraz pastorały, srebrne lichtarze, z kielich arcybiskupa Skotnickiego. Pomiędzy zamkiem, a kościołem pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP pod rzeką Wartą istniał tunel łączący oba obiekty. Jak do dzisiaj nie udało się go jednak odnaleźć, a podobno ukrywa olbrzymie skarby.

W 1525 roku na zamku wybuchł wielki pożar, który zniszczył twierdzę. Starosta Stanisław z Gomolina herbu Jelita w 1534 roku wziął się za odbudowę i renowację zamku, który szybko wrócił do swojej świetności.

Pod koniec XVI wieku w zamku na naradzie przebywał król Stefan Batory i był to jedyny władca, który odwiedził uniejowską warownię.
W latach 1638-45 w okresie kolejnej przebudowy, jaką przeprowadzili arcybiskupi Jan Wężyk herbu Wąż i Maciej Łubieński herbu Pomian zamek przekształcono w renesansowo-barokową rezydencję.

W 1656 roku zamek został spustoszony podczas najazdu szwedzkiego.W 1704 roku kolejnych zniszczeń dokonały wojska saskie.
W 1736 roku kolejny pożar zniszczył zamek, jednakże 9 lat później arcybiskup Krzysztof Szembek dokonał jego częściowej odbudowy. Zamek był ośrodkiem władzy arcybiskupiej od XIV aż do końca XVIII wieku. Pod koniec XVIII wieku twierdza w Uniejowie przeszła na własność Prus. W 1836 roku zamek odzyskała ponownie rodzina Tollów pochodząca z Estonii. Zamkiem zarządzał wtedy carski generał Aleksander Toll, który otrzymał tytuł hrabiego za pokonanie Polaków pod Ostrołęką. W 1848 roku Toll rozpoczął odbudowę zamku przy okazji tworząc wokół niego malowniczy park krajobrazowy. Po zakończeniu drugiej wojny światowej w 1918 roku zamek w Uniejowie przejęli Polacy tworząc w nim najpierw gimnazjum, a potem pensjonat. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku warownia została poważnie zniszczona i odtąd służyła jako magazyn, w którym przechowywano zboże.

W latach 1957-1967 zamek odrestaurowano wg projektu Zdzisława i Heleny Ziętkiewiczów. Dzisiaj mieści się tam hotel i restauracja.Średniowieczne apartamenty w pełni oddają charakter epoki wieków dawnych. Wyposażone są min. w łoże z baldachimem oraz średniowieczne meble codziennego użytku.Tkaniny występujące w królewskich komnatach są odzwierciedleniem mediewalnych materiałów zarówno pod względem wzornictwa jak i kolorystyki. Łazienki utrzymane są w średniowiecznej konwencji.Zażyć w nich można kąpieli w drewnianych baliach.Przy zamku zaś znajdują się wody termalne, mini zoo i piękny park krajobrazowy.

This entry was posted on niedziela, 28 lipca, 2013 at 20:53 and is filed under łódzkie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.