Kamil Bazelak: Zamek w Uniejowie
Kamil Bazelak zawitał w sobotę do Uniejowa, gdzie odwiedził średniowieczny zamek rycerski należący niegdyś do arcybiskupów. Na zamku tym przebywał między innymi Król Stefan Batory
– Zamek w Uniejowie został zbudowany z inicjatywy arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego, który był bliskim współpracownikiem Kazimierza Wielkiego.Wcześniej w tym samym miejscu był gród, który został zniszczony w 1331 roku przez Krzyżaków – powiedział Kamil Bazelak.
-W 1422 roku w więzieniu zamkowym w Uniejowie z rozkazu papieża osadzono husytów. Podczas Wojny Trzynastoletniej( 1454 – 1465) zamek pełnił rolę skarbca. Przechowywano tutaj skrzynie z głową św. Wojciecha, relikwie św. Gedeona i towarzyszek św. Urszuli oraz pastorały, srebrne lichtarze, z kielich arcybiskupa Skotnickiego. Pomiędzy zamkiem, a kościołem pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP pod rzeką Wartą istniał tunel łączący oba obiekty. Jak do dzisiaj nie udało się go jednak odnaleźć, a podobno ukrywa olbrzymie skarby.
W 1525 roku na zamku wybuchł wielki pożar, który zniszczył twierdzę. Starosta Stanisław z Gomolina herbu Jelita w 1534 roku wziął się za odbudowę i renowację zamku, który szybko wrócił do swojej świetności.
Pod koniec XVI wieku w zamku na naradzie przebywał król Stefan Batory i był to jedyny władca, który odwiedził uniejowską warownię.
W latach 1638-45 w okresie kolejnej przebudowy, jaką przeprowadzili arcybiskupi Jan Wężyk herbu Wąż i Maciej Łubieński herbu Pomian zamek przekształcono w renesansowo-barokową rezydencję.
W 1656 roku zamek został spustoszony podczas najazdu szwedzkiego.W 1704 roku kolejnych zniszczeń dokonały wojska saskie.
W 1736 roku kolejny pożar zniszczył zamek, jednakże 9 lat później arcybiskup Krzysztof Szembek dokonał jego częściowej odbudowy. Zamek był ośrodkiem władzy arcybiskupiej od XIV aż do końca XVIII wieku. Pod koniec XVIII wieku twierdza w Uniejowie przeszła na własność Prus. W 1836 roku zamek odzyskała ponownie rodzina Tollów pochodząca z Estonii. Zamkiem zarządzał wtedy carski generał Aleksander Toll, który otrzymał tytuł hrabiego za pokonanie Polaków pod Ostrołęką. W 1848 roku Toll rozpoczął odbudowę zamku przy okazji tworząc wokół niego malowniczy park krajobrazowy. Po zakończeniu drugiej wojny światowej w 1918 roku zamek w Uniejowie przejęli Polacy tworząc w nim najpierw gimnazjum, a potem pensjonat. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku warownia została poważnie zniszczona i odtąd służyła jako magazyn, w którym przechowywano zboże.
W latach 1957-1967 zamek odrestaurowano wg projektu Zdzisława i Heleny Ziętkiewiczów. Dzisiaj mieści się tam hotel i restauracja.Średniowieczne apartamenty w pełni oddają charakter epoki wieków dawnych. Wyposażone są min. w łoże z baldachimem oraz średniowieczne meble codziennego użytku.Tkaniny występujące w królewskich komnatach są odzwierciedleniem mediewalnych materiałów zarówno pod względem wzornictwa jak i kolorystyki. Łazienki utrzymane są w średniowiecznej konwencji.Zażyć w nich można kąpieli w drewnianych baliach.Przy zamku zaś znajdują się wody termalne, mini zoo i piękny park krajobrazowy.