Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Zmarła Pani Danuta Kozłowska – sołtys Rudna

Pod długiej walce z nowotworem zmarła Pani sołtys Danuta Kozłowska. Dowiedziałem się o tym dopiero teraz. Poznałem ją, gdy zwiedzałem zamek Teńczyńskich. Polecałem później na swoim blogu, wycieczkę do wsi Rudno, aby zobaczyć przepiękny zamek widoczny już ze wzniesienia. Najbliższy dom w okolicach Zamku Tenczyn należał do przesympatycznej Pani Sołtys Danuty Kozłowskiej, u której gościłem. Pani Danuta często zapraszała do siebie turystów, którzy przyjeżdżali do Rudna. Można byłó u niej napić się gorącej kawy, zimnych napojów, posiedzieć przy stoliku i wysłuchać historii związanych z zamkiem. Panie świeć nad jej duszą (*)

Tak o niej napisał dziennikpolski24.pl
Wspomnienie. Odważna, harda, zdecydowana i zauroczona swoim Rudnem – taka była Danuta Kozłowska. Zmarła po długiej walce z nowotworem. Zawsze umiała zabiegać o wioskę, której sołtysowała nieprzerwanie 22 lata. Kochała tutejszych ludzi i zamek górujący nad okolicą.Danuta Kozłowska z okien domu spoglądała na ruiny zamku Tenczyńskich. Wciąż prosiła władze, żeby konserwować zabytek. Kochała swoją wieś, jej historię, o zamku pisała ballady i wiersze, śpiewała piosenki, bo to była prawdziwa artystka ludowa.

This entry was posted on wtorek, 9 lutego, 2021 at 13:14 and is filed under małopolskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.