Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Kapliczka św. Idziego

Odwiedziłem wieś Zrębice i pomodliłem się przy Kapliczce św. Idziego. Kapliczkę zbudowano w XVI wieku.

Kapliczka została zbudowana pod koniec XVI wieku i była ona wyrazem wdzięczności dla pustelnika i opata św. Idziego do którego modlili się okoliczni mieszkańcy o wstawiennictwo w walce z zarazą. Podobno w miejscu wybudowania kapliczki objawił się modlącym ludziom właśnie św.Idzi, dlatego też postawiono tam kaplicę a w niej umieszczono obraz św.Idziego. Na przełomie XVII i XVIII wieku dzięki proboszczowi ze Zrębic Antoniemu Jaskółowiczowi kapliczkę odremontowano i nieco powiększono. Pod koniec XVIII wieku kaplica była jednak ponownie w fatalnym stanie technicznym i dlatego ją rozebrano i ponownie zbudowano z tych samych materiałów. W takim też stanie przetrwała do dzisiaj.
We wsi Zrębice kult św.Idziego propagowany jest przez Grupę Odnowy Wsi Zrębice, która przygotowuje różne inscenizacje o życiu św.Idziego, a podczas różnych lokalnych okoliczności zapraszani goście częstowani są podpłomykami św. Idziego, które przygotowują miejscowe gospodynie.

This entry was posted on wtorek, 12 sierpnia, 2014 at 10:20 and is filed under śląskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.