Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek w Ogrodzieńcu

Wybrałem się do miejscowości Podzamcze, gdzie stoi słynny Zamek w Ogrodzieńcu zbudowany w XIV wieku przez w przez ród Włodków Sulimczyków. Ta przeolbrzymia twierdza ma sumę kubatury równą trzydziestu dwóm tysiącom metrów sześciennych.

Zanim został zbudowany Zamek w Ogrodzieńcu na górze Janowskiego istniał tam od XII wieku drewniany gród obronny zwany „Wilczą Szczęką” .Gród ten został jednak spalony podczas najazdu Tatarów, ale ród Włodków herbu Sulima odbudował go z kamienia czyniąc go swoją siedzibą rodową. W XVI wieku zamek zmienił właścicieli i był zarządzany przez Jana Bonara a potem Sylwestra Bonara. Kolejnym właścicielem był  marszałek wielki koronny Jan Firlej,a potem jeszcze wielokrotnie twierdza zmieniała właścicieli. Podczas Potopu Szwedów w 1655 roku zostały uszkodzone południowe mury zamku, a kolejny najazd szwedzki w 1702 roku i pożar jaki miał miejsce w twierdzy przyczynił się do ostatecznego upadku zamku. Ostatni właściciel tej warowni wraz ze służbą opuścił ją w 1810 roku. Totalnego zniszczenia dokonali jednak tak naprawdę okoliczni chłopi dewastując mury i wykorzystując kamień do budowy swoich chat i budynków gospodarczych.

Mimo wszystko uważam, że twierdza w Ogrodzieńcu jest ważnym i niezwykłym świadectwem naszych przodków i naprawdę warto wybrać się do Podzamcza,aby obejrzeć z bliska ten wspaniały i niezwykle okazały zamek, który w dalszym ciągu mimo ruiny robi niesamowite wrażenie

This entry was posted on wtorek, 12 sierpnia, 2014 at 17:19 and is filed under śląskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.