Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Ruiny zamku w Majkowicach

Kamil Bazelak zwiedził ruiny zamku w Majkowicach umiejscowione na kopcu w małej wsi w gminie Ręczno

– Zanim zbudowano zamek w Majkowicach początkowo już XIII wieku był tu gród drewniany, przebudowany później na kamienną twierdzę i aż do XIV wieku należał on do rodu Nagodziców-Jelitczyków – powiedział Kamil Bazelak – Istnieją jednak hipotezy, że ten dwór obronny mógł należeć również do Floriana Szarego jednego z rycerzy króla Władysława Łokietka. W XVI wieku budowla została rozebrana i rodzina Majkowskich-Nagodziców wybudowała tutaj renesansowy zamek, który został zniszczony w 1702 roku przez Szwedów. W dniu dzisiejszym po zamku pozostałe tylko ruiny (baszty, piwnice,fragmenty ściany nośnej). Zamek należy podobny do osoby prywatnej, jednakże nie jest ogrodzony. Nie zauważyłem również żadnej tabliczki informacyjnej kto miałby być jego właścicielem i jak się z nim skontaktować. Zachęcam do obejrzenia i zwiedzenia tego zabytku – powiedział strongman- Naprawdę warto tutaj zajrzeć.

This entry was posted on wtorek, 30 października, 2012 at 14:50 and is filed under łódzkie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.