Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Ruiny zamku w Ogrodzieńcu

W miejscowości Podzamcze, stoi słynny Zamek w Ogrodzieńcu zbudowany w XIV wieku przez w przez ród Włodków Sulimczyków. Ta przeolbrzymia twierdza ma sumę kubatury równą trzydziestu dwóm tysiącom metrów sześciennych.

Kamil Bazelak na Zamku w Ogrodzieńcu

Kamil Bazelak na Zamku w Ogrodzieńcu

Zanim został zbudowany Zamek w Ogrodzieńcu na górze Janowskiego istniał tam od XII wieku drewniany gród obronny zwany „Wilczą Szczęką”. Gród ten został jednak spalony podczas najazdu Tatarów, ale ród Włodków herbu Sulima odbudował go z kamienia czyniąc go swoją siedzibą rodową. W XVI wieku zamek zmienił właścicieli i był zarządzany przez Jana Bonara a potem Sylwestra Bonara. Kolejnym właścicielem był  marszałek wielki koronny Jan Firlej,a potem jeszcze wielokrotnie twierdza zmieniała właścicieli. Podczas Potopu Szwedów w 1655 roku zostały uszkodzone południowe mury zamku, a kolejny najazd szwedzki w 1702 roku i pożar jaki miał miejsce w twierdzy przyczynił się do ostatecznego upadku zamku. Ostatni właściciel tej warowni wraz ze służbą opuścił ją w 1810 roku. Totalnego zniszczenia dokonali jednak tak naprawdę okoliczni chłopi dewastując mury i wykorzystując kamień do budowy swoich chat i budynków gospodarczych.
Mimo wszystko uważam, że twierdza w Ogrodzieńcu jest ważnym i niezwykłym świadectwem naszych przodków i naprawdę warto wybrać się do Podzamcza,aby obejrzeć z bliska ten wspaniały i niezwykle okazały zamek, który w dalszym ciągu mimo ruiny robi niesamowite wrażenie.

This entry was posted on środa, 22 sierpnia, 2012 at 12:38 and is filed under śląskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.