Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Ruiny zamku w Rabsztynie

Kamil Bazelak zawitał do pięknej miejscowości Rabsztyn niedaleko Olkusza, gdzie na malowniczym wzniesieniu znajdują się ruiny zamku rycerskiego.

Kamil Bazelak na Zamku w Rabsztynie

Zamek w Rabsztynie powstał w XIII wieku i był początkowo drewniany, jednakże w XIV wieku na rozkaz Kazimierza Wielkiego na jego miejscu została wybudowana murowana warownia.
Pod koniec XIV wieku właścicielem zamku został bliski współpracownik króla Jagiełły Spytko Melsztyński herbu Leliwa. W 1439 roku Spytko III wystąpił przeciw biskupowi krakowskiemu Zbigniewowi Oleśnickiemu zawiązując  konfederację polskich husytów i napadając na radę królewską w Nowym Korczynie.
4 maja 1239 roku rozegrała się bitwa pod Grotnikami, gdzie Spytko III poległ ginąc z rąk armii królewskiej,a jego obnażone ciało zostało wystawione na widok publiczny przez trzy dni. W ten sposób ruch husycki, który zawiązał w Polsce upadł. Dwa lata później wszystkie dobra materialne należące do Spytka wraz z zamkiem w Rabsztynie zostały pośmiertnie skonfiskowane przez skarb królewski. Kolejnym właścicielem warowni stał się Andrzej Tęczyński z rodu Toporczyków, który rozbudował i umocnił zamek. W XVI wieku  zamek stał się własnością rodu Bonerów.
W 1587 roku zamek oparł się atakom Austriaków i rozbił wojska arcyksięcia  Maksymiliana Habsburga. Było to potwierdzenie jak ważną warownią obronną w Polsce był Zamek w Rabsztynie.
W 1592 roku władzę nad twierdzą sprawował Mikołaj Wolski, a po nim marszałek wielki koronny Zygmunt Myszkowski, który zmienił wygląd zamku na bardziej renesansowy przez co częściowo utraciła ona niestety swój charakter obronny. Te niepotrzebne innowacje doprowadziły do tego, że w czasie najazdu Szwedów na Polskę w 1657 roku zamek został zniszczony i okradziony ze wszystkich wartościowych rzeczy.
Pod koniec XVII wieku nie zamieszkany przez nikogo zamek, którego nie odbudowywano popadł w ostateczną ruinę.
W drugiej połowie XIX wieku resztkę zniszczenia dokonali szabrownicy i poszukiwacze skarbów, którzy wysadzili w powietrze basztę zamkową oraz mury zamku dolnego.W 2008 roku przypadkowy spacerowicz znalazł w okolicach Zamku w Rabsztynie skarb składający się z około 200 denarów koronnych Władysława Warneńczyka. Skarb ma ten wielką wartość historyczną, ale nie materialną, gdyż z powodu zbyt dużej ilości tych monet kolekcjonerzy płacą za jedną tylko kilkanaście złotych. Obecnie trwa rekonstrukcja zamku, podczas, której przy odtwarzaniu tarasu widokowego odkopano kolejne cenne znaleziska archeologiczne.
Osobiście byłem pod wrażeniem twierdzy Rabsztyńskiej i uważam, że warto się wybrać do Rabsztyna,aby zobaczyć ruiny tego zamku,które wyglądają niczym Amfiteatr Flawiuszów czyli Rzymskie Koloseum.

This entry was posted on wtorek, 28 sierpnia, 2012 at 10:02 and is filed under małopolskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.