Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Ruiny zamku w Wojsławicach

Kamil Bazelak odwiedził Wojsławice, gdzie na wysepce pośród stawu znajdują się ruiny tajemniczego zamku pochodzącego z XVI wieku.

-Zamek w Wojsławicach został wybudowany w ok.1550 roku przez przedstawicieli rodu Wężyków mających w herbie Węża – powiedział Kamil Bazelak- Pełnił on role obronnej rezydencji. Z wykopalisk archeologicznych wiadomo,że zamek miał plan kwadratu o boku 20-23 metrów,a mury obwodowe zamku wynosiły 1,7 metra i obejmowały dziedziniec i dwu lub trzy kondygnacyjny budynek mieszkalny Dzisiaj nie wiadomo jakie były jego dalsze losy i kiedy uległ on zniszczeniu. Dziś zachowały się pozostałości murów dwóch izb części południowej oraz relikty baszty. Zamek znajduje się na małej wysepce na terenie Zespołu Szkół Rolniczych i należy do prywatnego właściciela. Na terenie stawu, na którym znajdują się ruiny są obecnie łowiska.

This entry was posted on niedziela, 28 lipca, 2013 at 19:27 and is filed under łódzkie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.