Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Turniej rycerski na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie

W dniach 8-9 czerwiec odbył się turniej rycerski na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Oczywiście podczas imprezy nie mogło tam zabraknąć Kamila Bazelaka, który rozpoczął już drugi sezon swojej podróży po polskich warowniach.

-Zamek w Ciechanowie wybudowano ok 1355 roku – powiedział Kamil Bazelak – Było to za panowania księcia Siemowita III.Warownia w Ciechanowie była nie do zdobycia i nigdy też nei została podbita przez wrogów.Zamek wielokrotnie próbowali zdobyć Krzyżacy, jednakże nigdy im się to nie udało. Na przełomie XIV i XV wieku twierdza w Ciechanowie pełniła rolę obronnego zamku granicznego, gdyż warownia umiejscowiona była przy granicy Państwa Krzyżackiego.
Książe Janusza I, syna Siemowita po pogromie Krzyżaków pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku przebudował zamek ciechanowski na swoją rezydencję.Za panowania następnych książąt mazowieckich w twierdzy w której przechowywano skarbiec książęcy.Na początku XVI wieku zamek w Ciechanowie popadł w ruinę. Próby remontu zamku w późniejszym czasie podjęła Królowa Bona, jednakże bez większych rezultatów. Podczas Potopu Szwedzkiego zamek został zajęty przez Szwedów i spalony.
Resztę zniszczenia zamku dokonali Prusacy, którzy podczas zaboru Polski rozebrali dużą część zamku budując z jego materiałów browar w Opinogórze.
W latach 60. XX wieku rozpoczęto odbudowę zamku, który w końcu stał się obiektem muzealnym, o charakterze „trwałej ruiny”, z niewielką ekspozycją muzealną na basztach i w zrekonstruowanej piwnicy zamkowej tzw. „sali gotyckiej”. Badania archeologiczne przeprowadzone w latach 2007 – 2008 przyniosły nadspodziewane odkrycie, gdyż w najniższych warstwach pod dziedzińcem zamkowym odsłonięto drewniane i kamienno-ceglane konstrukcje z końca XIII w.

This entry was posted on poniedziałek, 10 czerwca, 2013 at 11:20 and is filed under mazowieckie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.