Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek Dolny w Wilnie

Podczas pobytu w stolicy Litwy Wilnie odwiedziłem Dolny Zamek należący niegdyś do Wielkich Książąt Litewskich,

Zamek Dolny w Wilnie to dawna siedziba Wielkich Książąt Litewskich i królów polskich. Zamek został zbudowany za panowania Aleksandra Jagiellończyka. Za panowania Zygmunta II Augusta w 1544 roku dobudowany do zamku skrzydło zwane Pałacem Nowym. Zamek Dolny w Wilnie został zniszczony przez Rosjan w czasie najazdu w latach 1655–1661.
Od 1987 roku na terenie zamku prowadzone były badania archeologiczne, a odbudowę zniszczonego przez Rosjan zamku rozpoczęto dopiero w 2002 roku.

zamek-dolny-w-wilnie-2

zamek-dolny-w-wilnie-3

zamek-dolny-w-wilnie-4

zamek-dolny-w-wilnie-5

zamek-dolny-w-wilnie-6

zamek-dolny-w-wilnie-7

zamek-dolny-w-wilnie-8

zamek-dolny-w-wilnie-wieza

zamek-dolny-w-wilnie

This entry was posted on niedziela, 16 października, 2016 at 15:38 and is filed under Litwa, Wilno. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.