Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek i pałac w Ujeździe

W dniu 23 lipca 2017 odwiedziłem Ujazd, gdzie znajdują się pozostałości średniowiecznego zamku i neogotycki pałac.

Zamek w Ujeździe został zbudowany przez Piotra Tłuka w latach 30 XV wieku, który zarządzał nim do około 1468 roku. W dalszym latach warownię rozbudował wojewoda brzeski, podkomorzy sandomierski i starosta łęczycki Piotr Dunin z Prawkowic.
Murowany pałac został wybudowany w latach 1800-1813 przez Antoniego Ostrowskiego. Obecny kształt neogotycki pałac w Ujeździe uzyskał po licznych przebudowach w latach 1882-1886. .
Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku właścicielem pałacu i parku w Ujeździe stał się Skarb Państwa.
Dzięki pracom archeologicznym, które trwały w latach 2003-2004, pod kierunkiem prof. Leszka Kajzera ustalono jak wyglądał stary zamek. Zamek według ustaleń miał kształt czworoboku o powierzchni około 1000 metrów kwadratowych i znajdował się na północ od pałacu. Mur południowy zamku posłużył przy wznoszeniu pałacu, który stoi tu do dziś.
Obecnie pałac należy do biznesmena z Ujazdu.

 

This entry was posted on niedziela, 23 lipca, 2017 at 21:35 and is filed under łódzkie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.