Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek Tenczyn w Rudnie

We wsi Rudno położonej niedaleko wsi Tenczynek, stoi średniowieczny Zamek Tenczyn.

Kamil Bazelak na Zamku Tenczyn w Rudnie

Kamil Bazelak na Zamku Tenczyn w Rudnie

Pierwsza oficjalna wzmianka o Zamku Tenczyn pochodzi z 1308 roku i jest to dokument wydany przez króla Władysława Łokietka. Sam zamek początkowo drewniany zbudował około 1319 roku kasztelan krakowski Nawój z Morawicy. Drewniana warownia została przebudowana przez jego syna  Jędrzeja Nawoja i w ten sposób powstał murowany zamek.
Jędrzej Nawój przyjął nazwisko Teńczyński od którego pochodzi nazwa twierdzy. Po jego śmierci  syn Jaśko Tęczyński zrekonstruował i rozbudował zamek. Według oficjalnych dokumentów historycznych król Władysław Jagiełło trzymał w Zamku Tenczyn najważniejszych jeńców krzyżackich, których wzięto do niewoli w bitwie pod Grunwaldem.W owym czasie Teńczyńscy stali się najpotężniejszą rodziną w Małopolsce,a w ich posiadaniu znajdowało się 45 miejscowości.
Na Zamku Tenczynie bywali Mikołaj Rej z Nagłowic, Jan Kochanowski i wielu innych znakomitych gości.
W 1570 roku podkomorzy wielki koronny Jan Teńczyński zbudował zamek niemalże od nowa wprowadzając w nim wiele innowacji.Jego następcy również rozbudowywali twierdzę, jednak już w stylu typowo renesansowym. Jedną z ostatnich zmian była przebudowa kaplicy zamkowej dokonana na polecenie Agnieszki z Teńczyńskich Firlejowej wdowy po Mikołaju Firleju, która ufundowała również Klasztor karmelitów bosych w Czernej. W 1637 roku zmarł ostatni z rodu Teńczyńskich wojewoda krakowski Jan Magnus Teńczyński.
W 1655 roku Marszałek wielki koronny Jerzy Lubomirski uciekając przed wojskami szwedzkimi rozpuścił nieprawdziwą informację, iż ukrył skarbiec koronny na Zamku w Tęczynie. Spowodowało to atak Szwedów na twierdzę Tenczyn, która mimo heroicznej obronie Jana Dziuli została w końcu zdobyta. Skarbu Szwedzi nie znaleźli, a sam zamek splądrowali i spalili. Po zakończeniu wojny polsko-szwedzkiej warownia została odbudowana i ponownie zamieszkana.
W 1768 roku Zamek został zniszczony od uderzenia pioruna, który wywołał pożar. W XVIII wieku zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli.Rządzili nim Adam Sieniawski, książę August Czartoryski, Izabela Lubomirska.W 1816 roku twierdza Tenczyn stała się własnością rodu Potockich do którego należała, aż do wybuchu II wojny światowej. W 2009 została wydana decyzja dotycząca unieważnienia krzywdzącej decyzji z 1944 roku o odebraniu Zamku Tenczyn rodzinie Potockich. Wykonanie tej decyzji zostało jednak wstrzymane.W dniu dzisiejszym na Zamku Tenczyn trwa rekonstrukcja i zabezpieczenie murów.
Warto jednak wybrać się do wsi Rudno, aby zobaczyć ten przepiękny zamek widoczny już ze wzniesienia. Najbliższy dom w okolicach Zamku Tenczyn należy do przesympatycznej Pani Sołtys Danuty Kozłowskiej u której można napić się gorącej kawy, zimnych napojów i wysłuchać historii związanych z zamkiem. Polecam wszystkim przyjazd do Rudna i zobaczenie z bliska tego przepięknego zamku.

This entry was posted on środa, 29 sierpnia, 2012 at 13:37 and is filed under małopolskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.