Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek w Bobolicach

Odwiedziłem zamek w Bobolicach, który został zbudowany w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego.

Początkowo zamek miał bronić terytorium Polski przed najazdami Czechów. Według źródeł historycznych na pełne dziewięć lat w 1370 roku warownia przeszła pod władanie zdrajcy Władysława Opolczyka, a później  rządził nią Węgier Andrzej Schoeny , który uczynił z niej ostoję dla zbójników napadających kupców i miejscową ludność. Porządek z bandytami zrobił król Władysław Jagiełło, który w 1391 roku przyłączył twierdzę z powrotem do Królestwa Polskiego. W 1587 roku zamek został zdobyty przez wojska Maksymiliana III Habsburga, jednakże bardzo szybko został odbity i przejęty z powrotem przez wojska Jana Zamoyskiego. W 1657 roku roku podczas najazdu szwedzkiego zamek został mocno zniszczony i stopniowo zaczął popadać w ruinę.W 1683 roku król Jan III Sobieski zatrzymał się w Zamku w Bobolicach, jednakże jego orszak z powodu złego stanu warowni musiał nocować w namiocie.Zamek później popadał jeszcze w coraz większą ruinę. Ostatecznego zniszczenia dokonali poszukiwacze skarbów, którzy w XIX wieku w podziemiach zamku znaleźli ogromne skarby. Mieszkańcy okolicznych wsi wykorzystywali kamienie z twierdzy do budowy swoich domów i ogrodzeń.To dopełniło zniszczenia. W 1999 roku rodzina Laseckich odkupiła zamek i dokonała rekonstrukcji warowni, która dzisiaj jest udostępniona dla turystów.We wnętrzach zamku obowiązuje zakaz robienia zdjęć, jednakże pomimo to udało mi się zrobić kilka fotek.
Zachęcam wszystkich do zwiedzenia tej Bobolickiej Twierdzy, gdyż pobyt w niej zapewni niezapomnianą przygodę  i pozwoli każdemu wzbogacić swoją wiedzę historyczną.

This entry was posted on wtorek, 12 sierpnia, 2014 at 14:19 and is filed under śląskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.