Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek w Korzkwi

W małopolskiej wsi Korzkiew, znajduje się piękny XIV wieczny zamek.

Kamil Bazelak na Zamku w Korzkwi

Kamil Bazelak na Zamku w Korzkwi

W 1352 roku Jan herbu Syrokomla kupił wzgórze Korzkiew na którym wybudował murowany zamek. Nie przypadkiem jest więc to, że potomkowie fundatora zamku zaczęli się nazywać Korzekwiccy. Był to ród, który dał wiele wybitnych postaci między innymi wnuka Jana Syrokomli – Zaklika, który zapisał się bardzo mocno w historii dowodząc słynną 47 chorągwią podczas bitwy pod Grunwaldem.
Warownia Korzkiew była siedzibą rycerzy herbu herbu Syrokomla, aż do 1486 roku. Od 1486-1517 roku zamkiem rządził Szczepan Świętopełk z Irządz i jego syn Mikołaj. Na przestrzeni wieków twierdza wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. Po rodzie Świętopełków rządzili nią: Krupkowie i Jaskierowie, Zborowscy, Ługowscy, Jordanowie, Teodor Wessel, Wodziccy, Józef Seldmayer, Bogumił Jeziemiński, Henryk Wieliczko, Paweł Bystry-Badeni, Maria Giustiniani, Karol Guziński i jego potomstwo.
W 1952 roku zamek przeszedł na rzecz skarbu państwa. W 1985 roku kupiła go Magdalena Piasecka-Ludwiń, a w 1997 roku Jerzy Donimirski, którego firma Donimirski Pałac Pugetów z Kra­kowa wyremontowała zamek i zrobiła z niego hotel, w którym odbywają się dzisiaj imprezy weselne.
Akurat tego rodzaju inicjatywy biznesowe nie bardzo mi się podobają. Każdy zamek to nasze dziedzictwo narodowe i cenny zabytek kultury. Robienie z niego „miejsca”, gdzie odbywają się wesela tudzież inne huczne imprezy jest bardzo przykre i wyjątkowo niestosowne. Uważam, że takie miejsca ustawowo powinny być chronione przed zakusami sprytnych biznesmenów, którzy robią z takich zabytków intratne domy weselne i hotele.
Zamek w Korzkwi powinien być miejscem, gdzie turyści i miłośnicy historii mogą oglądać cenne eksponaty muzealne z różnych epok historycznych. Jednym słowem powinno tu być muzeum a nie hotel. Niestety takich miejsc jest coraz więcej w Polsce, a dostęp do zamków dla osób chcących go pozwiedzać staje się przez to niemożliwy. Jestem zdania, że bezwzględnie powinno się zmienić prawo i zakazać takich praktyk. Zdaje się jednak, że urzędasy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mają głęboko w nosie, co się dzieje z polskimi zamkami.

This entry was posted on niedziela, 2 września, 2012 at 16:47 and is filed under małopolskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.