Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek w Mirowie

Zawitałem do wsi Mirów liczącej zaledwie 150 mieszkańców. Znajdują się tutaj ruiny średniowiecznego zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego.

Zamek ten został nadany jako lenno Władysławowi Opolczykowi, który okazał się jednak zdrajcą, dlatego Władysław Jagiełło mu ją odebrał. Potem jego właścicielem był Krystyn z Koziegłów, Piotr z Bnina, Myszkowscy herbu Jastrzębiec, Piotr Koryciński i rodzina Męcińskich. Podczas najazdu Szwedów na Polskę zamek został bardzo zniszczony i w rezultacie w 1787 roku został opuszczony przez ostatnich właścicieli. Dzieła zniszczenia dokonali również okoliczni chłopi wykorzystując kamienie z zamku na budowę własnych domów. Do dzisiaj można zobaczyć elementy budulcowe zamku w wielu domach czy murach we wsi Mirów.W 2006 roku chcąc ratować zabytek nabyła go rodzina Laseckich, która podjęła się prac remontowych i konstruktywnych.Właścicielami dwóch okolicznych warowni w tym zamku we wsi Mirów są senator PO Jarosław Lasecki i jego brat Dariusz Lasecki, który po zakończonych pracach renowacyjnych mają zamiar postawić przy zamku hotel.

Myślę, że warto również zobaczyć ten zabytek jeszcze przez zakończeniem jego rekonstrukcji . Zachęcam wszystkich miłośników tego typu zabytków, do tłumnych odwiedzin zamku we wsi Mirów.

This entry was posted on wtorek, 12 sierpnia, 2014 at 11:20 and is filed under śląskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.