Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek w Olsztynie

Pierwsze informacje o Zamku w Olsztynie pojawiły się już w 1306 roku. Zamek powstał na miejscu starosłowiańskiego grodu i został potem rozbudowany przez Kazimierza Wielkiego,by następnie służyć Władysławowi Jagielle. W 1406 roku jeszcze przed słynna Bitwą pod Grunwaldem w twierdzy rządził starosta Paweł Odrowąż ze Szczekocin, który wprowadził wiele innowacji i znacznie rozbudował warownię.W późniejszych latach zamek odpierał ataki książąt śląskich. Na trwale w historii zapisało się bohaterstwo Kacpra Karlińskiego herbu Ostoja, który odparł wojska Maksymiliana Habsburga mimo, iż jako żywą tarczę Austriacy wykorzystali jego 6 letniego syna, który później zginął. Do dzisiaj dla uczczenia jego pamięci na turniejach rycerskich w Olsztynie współcześni rycerze walczą nie o tytuły, lecz właśnie o szablę bohaterskiego dowódcy Kacpra Karlińskiego. Późniejsze lata to był już upadek warowni. Pękały mury,  pękały skały i zamek popadał w ruinę. W 1655 roku Szwedzi nie mieli więc problemu ze zdobyciem zrujnowanej twierdzy. Później okoliczna ludność wykorzystywała kamienie, cegły z zamku do odbudowy kościoła i domów co doprowadziło twierdzę w Olsztynie do ostatecznej ruiny. Mimo wszystko to kolos architektoniczny do dzisiaj robi olbrzymie wrażenie na zwiedzających, dlatego też serdecznie zachęcam do odwiedzenia tego zabytku.

This entry was posted on czwartek, 14 sierpnia, 2014 at 10:46 and is filed under śląskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.