Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek w Przedeczu

Kamil Bazelak tym razem zawitał do historycznej XII wiecznej miejscowości Przedecz, gdzie znajduje się średniowieczny zamek rycerski.

-Pierwsze wzmianki o Przedeczu pochodzą z 1136 roku- powiedział Kamil Bazelak – Przedecz był wtedy drewnianym grodem należącym do arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. W1329 roku  zdobyli go Krzyżacy i nadali mu nazwę Mosburg. Czternaście lat później  Przedecz wrócił do Polski, a ówczesny król Kazimierz III Wielki rozpoczął tam budowę zamku na niewielkim wzniesieniu nad brzegiem jeziora Przedeckiego, który ukończono w 1360 r. Trzy lata później Przedecz otrzymał prawa miejskie i zaczął stanowić siedzibę starostwa dóbr królewskich – ciągnął dalej Bazelak W 1383 roku podczas wojny domowej zamki Brześć, Kruszwica, Radziejów, Kowal i Przedecz zdobył książę mazowiecki Siemowit IV. Przedecz tak jak i pozostałe warownie zostały poddane Siemowitowi na wskutek zdrady dowódców tych twierdz, którzy przeszli na stronę księcia mazowieckiego.9 lipca 1383 roku Siemowit oddał zamek w Przedeczu we władanie Bartoszowi z Wiesenburga, który zrobił sobie z niego bazę wypadową do najazdów na okoliczne majątki królewskie i dobra kościelne. W  1398 roku Zamek Przedecz wykupił od Siemowita król Władysław Jagiełło. Zamek ten nie odegrał jednak żadnej roli militarnej w wojnie polsko-krzyżackiej.

– Z biegiem czasu zamek w Przedeczu popadał w ruinę, gdyż rządzący nim starostowie skąpili pieniędzy na utrzymanie i renowację twierdzy – kontynuował Kamil Bazelak-  W pierwszej połowie XVI wieku mury zamkowe i zabudowania były zrujnowane. Dopiero wyłożenie pieniędzy w 1550 roku przez króla Zygmunta Augusta spowodowało, że starosta Wojciech Koryciński wyremontował i rozbudował zamek.  Jego następca starosta Jan Sierakowski kontynuował dzieło Korycińskiego. Po najeździe Szwedów na Polskę Przedecz został zniszczony,a sam zamek nie remontowany ulegał stopniowej destrukcji.W 1766 r. fosa zamkowa została zasypana, a mur i budynki byłej twierdzy pozostawały w stanie ogromnej ruiny.  Z zamku zachowała się tylko okrągła wieża.Po drugim rozbiorze Polski w  1794 r. Przedecz przeszedł pod władanie Prus jako część tzw. Prus Południowych. Do 1820 roku z zamku zostały tylko ruiny, co spowodowało, że koloniści niemieccy w latach 1824-1828 wznieśli tam Kościół Ewangelicko Augsburski, który istniał do 1945 roku. W latach 70 XX wieku  ruiny zamkowe i kościół przebudowano Miejski Dom Kultury i Muzeum Okręgowe. Po średniowiecznym zamku ocalał kamienny fragment muru obronnego od strony jeziora , loch więzienny i wieża, ale i tam myślę, że warto tutaj przyjechać i zobaczyć osobiście ten zamek wraz z otaczającą go fosą i jeziorem – powiedział Kamil Bazelak – Obok zamku w Przedeczu jest również okazały XVI wieczny Kościół p.w. Św. Rodziny, który powstał na miejscu XIV wiecznej świątyni.

 

 

 

This entry was posted on środa, 20 lutego, 2013 at 11:00 and is filed under wielkopolskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.