Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek w Smoleniu

Po raz drugi odwiedziłem średniowieczny zamek w Smoleniu . W chwili obecnej trwają tam prace renowacyjne i konserwatorskie finansowane przez gminę i nadzorowane przez konserwatora zabytków.

Zdjęcia z prac rekonstrukcyjnych:

Pierwsza wzmianka historyczna na temat tego zamku pojawiła się w 1394 roku. Wybudowany został najprawdopodobniej przez Ottona z Pilicy w połowie XIV wieku i był siedzibą rodu Toporczyków-Pileckich. Od 1414 roku zamkiem władał Jan z Pilczy herbu Leliwa, dzięki czemu na blisko 200 lat warownia rządzona była przez Leliwitów-Pileckich. W 1570 roku ostatni z rodu Jan Pilecki sprzedał twierdzę Wojciechowi Padniewskiemu herbu Nowina. Padniewski początkowo mieszkał w dworze pod zamkiem,ale potem ostatecznie przeprowadził się do Pilicy, gdzie wybudował olbrzymią warownię. W 1655 roku podczas najazdu szwedzkiego zamek w Smoleniu został zrujnowany. Dwa lata później Stanisław Warszycki chciał przekazać zrujnowany zamek na klasztor Franciszkanów, ale nic z tych planów nie wyszło. Finalnych zniszczeń zamku dokonali podczas zaboru Austriacy wykorzystując kamień z murów do budowy komory celnej w Smoleniu. W XIX wieku zamek kupił Roman Hubicki, który podczas rekonstrukcji warowni natknął się w jej południowej stronie na wiele ludzkich szczątków i mnóstwo średniowiecznej broni. Miały to być oznaki szturmu na zamek jaki miał mieć miejsce podczas jednej z średniowiecznych bitew. W 1997 roku archeolog Błażej Muzolf prowadził na terenie Zamku w Smoleniu niewielkie badania archeologiczne, których wyników nigdy nie opublikował. Skarby naszej kultury, średniowieczne militaria i monety prawdopodobnie cały czas spoczywają w zasypanych ruinach tego zamku. Twierdza w Smoleniu ma jeszcze cały czas wiele tajemnic, które kiedyś będą w końcu odkryte.

Zdjęcia sprzed rekonstrukcji:

This entry was posted on czwartek, 14 sierpnia, 2014 at 08:40 and is filed under śląskie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.