Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek w Sobocie

Kamil Bazelak zawitał tym razem do wsi Sobota, gdzie na terenie tamtejszego parku znajduje się XV wieczny zamek i renesansowy Dwór Zawiszów

W parku w Sobocie znajduje się murowany dwór, który kryje w swoje niezwykłą tajemnicę. Archeolodzy bowiem zidentyfikowali na jego terenie pozostałości zamku z XV wieku (wieża z narożnymi przyporami), który został zbudowany przez kasztelana łęczyckiego Tomasza Doliwitę Sobockiego. Do połowy XVIII wieku warownia należała do rodu Doliwitów Sobockich, a dopiero w 1744 roku kupił ją łowczy łęczycki i szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Wincenty Zawisza. Zamek niemal do końca XIX wieku należał do rodziny Zawiszów. W między czasie August Zawisza dokonał jego przebudowy i na fundamentach zamku wzniósł pałacyk.
W 1890 roku do Zawiszów odkupił go Artur Stokowski budując wokół zamku piękny park. W 1927 roku pałac przeszedł na własność Wiktora i Bogny Przegalińskich, a w czasach ustroju komunistycznego majątek rozdzielono pomiędzy PGR a Państwową Stadninę Koni w Walewicach,a w samym pałacu zamieszało kilka rodzin. Warto do Soboty przejechać, przejść się XIX wiecznym zielonym parkiem i na zarośniętym wzniesieniu przy bagnach będących niegdyś fosą zobaczyć tą budowlę. W danej chwili pałacyk wraz z zamkiem jest nie zamieszkany.

This entry was posted on czwartek, 13 września, 2012 at 07:37 and is filed under łódzkie. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.