Na terenie Polski zbudowano kilkaset zamków. Wiele z nich nie oparło się upływowi czasu, były niszczone przez rozliczne wojny, grabieże, pożary. Ostatecznego zniszczenia dokonywali jednak zwykli ludzie, którzy wykorzystywali kamień i cegły z zamków do budowy swoich domów czy dróg. Każdy zamek do dzisiaj skrywa w mrokach historii jakąś swoją tajemnicę, która tylko czeka, aby ją odkryć…

Kamil Bazelak: Zamek w Bratysławie

Podczas pobytu w Dunajskiej Stredzie nie mógłem sobie odmówić przyjemności zwiedzenia średniowiecznego zamku w Bratysławie.

Kamil Bazelak na Zamku Bratysławskim

Kamil Bazelak na Zamku Bratysławskim

Szczególne wrażenie zrobił na mnie monstrualny zamek znajdujący się na wysokości około stu metrów nad rzeką  Dunaj na wzgórzu zamkowym -powiedział Kamil Bazelak- Pierwsza pisemna wzmianka o zamku  pochodzi z 907 roku, ale jak słyszałem od jednego ze słowackich przewodników istnieją przekazy mówiące o tym, iż zaczęto go budować jeszcze za życia Świętopełka II morawskiego. Zamek jest niesamowicie wielki i wyraźnie widać, że widok tego giganta fascynuje i onieśmiela każdego turystę. Sam zastanawiałem się ile pracy włożono w budowę tego molocha.
W X wieku powstał tutaj zamek z kamienia, a w XV wieku zamieniono go na twierdzę obronną. Zamek Bratysławski został zniszczony dopiero  w 1811 roku przez wojska Napoleona Bonaparte.
Podczas pobytu w Bratysławie zwiedziłem również Stare Miasto stanowiące historyczne centrum Bratysławy.
Oprócz niezliczonych zabytków znajduje się tam również duża liczba pubów, restauracji.Jest to najczęściej oprócz zamku odwiedzane przez turystów miejsce w Bratysławie. Ciekawą 250-letnią restaurację widziałem pod Zamkiem Bratysławskim w której serwowano dania ze średniowiecza. Niestety z racji wegetarianizmu nie było tam dla mnie nic do jedzenia w związku z czym skosztowałem piwa produkowanego na średniowiecznej recepturze. Bratysława jest pięknym miastem, pełnym życzliwych ludzi.

This entry was posted on środa, 25 lipca, 2012 at 23:51 and is filed under Bratysława, Słowacja, Europa. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.